Jacek Popławski

dyrektor naczelny i artystyczny | adaptacja i reżyseria | reżyseria | scenariusz

Jacek Popławski

 

 

Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Lalek Banialuka i Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej (od września 2019 r.), bielszczanin – aktor, reżyser, menedżer kultury. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (ob. Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego), Wydziału Lalkarskiego we Wrocławiu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem. Ukończył studia podyplomowe dla menedżerów kultury na Uniwersytecie Ekonomicznym (ob. Akademia Ekonomiczna) w Katowicach. Posiada dyplom reżysera teatralnego.

Swoją drogę zawodową zaczynał jako aktor. Pracował w Teatrze „Maska” w Rzeszowie, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum” w Katowicach. Reżyserował w teatrach w Rzeszowie, Katowicach, Częstochowie, Będzinie i Słupsku. W 2006 roku otrzymał wyróżnienie w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Torgolika w spektaklu „O Smoku Grubeloku” w reż. Petra Nosálka. W 2015 roku został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Od września 2016 roku do lipca 2019 roku pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora ds. Artystycznych w Teatrze „Maska” w Rzeszowie. Jest członkiem stowarzyszeń i związków branżowych: Polskiego Ośrodka Lalkarskiego POLUNIMA, Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów, Gildii Polskich Reżyserek i Reżyserów Teatralnych.

 

Z radością, ale i pokorą obejmuję dyrekcję Banialuki; Teatru z bogatą tradycją oraz niepodważalnym dorobkiem artystycznym. Bielska scena niezmiennie od ponad 70 lat gości wybitnych artystów teatru, którzy pracując ze świetnym zespołem artystycznym tworzą podziwiane, zapadające w pamięć widowiska. Teatr wypełnia swą misję, służy mieszkańcom, pozostając ciągle w krajowej czołówce artystycznej.  

Chciałbym życzyć młodszym i starszym widzom Banialuki, aby ten nowy rozdział obfitował w EMOCJE, bo dzięki nim i dla nich Teatr właśnie jest. Budząc uczucia, uczy nas o nas samych, kształtuje sferę psychiczną, duchową, społeczną oraz intelekt.

Właśnie rozpoczynamy nowy sezon. Trwają już próby do kolejnej premiery. Jesteśmy. Zapraszamy.

 

Do zobaczenia!

 

Jacek Popławski

 

Przedstawienia

  • AUGUSTUS
  • CZASOWĄTKI

Rok 2015

  • Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (przyznawany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego) dla Jacka Popławskiego

Rok 2006

  • Wyróżnienie dla Jacka Popławskiego w XII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za rolę Torgolika w spektaklu „O Smoku Grubeloku” w reż. Petra Nosálka.

 

     ZESPÓŁ ARTYSTYCZNY


 


 

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana

Samorządowa Instytucja Kultury

Newsletter

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana, w celu korzystania z prowadzonej przez Teatr Lalek Banialuka usługi „Newsletter”. Jestem świadom/świadoma, iż moja zgoda może być odwołana w każdym czasie, co skutkować będzie usunięciem mojego adresu e-mail z listy dystrybucyjnej usługi „Newsletter”.
Zapoznałam/em się z Regulaminem świadczenia usługi Newsletter

Teatr Lalek Banialuka im. Jerzego Zitzmana został podłączony do sieci szerokopasmowej w zwiazku z realizacją projektu „Budowa sieci szerokopasmowej dla miasta Bielska-Białej” został zrealizowany przez Urząd Miasta Bielska – Białej przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.


  

Strona internetowa www.banialuka.pl  jest obecnie w przebudowie. Teatr pozyskał środki finansowe aplikując w konkursie o dofinansowanie zadania realizowanego ze środków pozostających w dyspozycji ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z programu TEATR I TANIEC 2020 – zadanie dodatkowe pn. „ e-witryna. Artystyczne okno na świat”.